Celoplošné a plošné testovanie na COVID-19

O TESTOVANÍ

Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska sa uskutočnilo v dňoch 31. októbra a 1. novembra 2020. Pomohlo zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie vírusu, vďaka čomu získajú naši lekári čas a priestor na to, aby sa postarali o chorých.

Počas víkendu 7. a 8. novembra 2020 sa uskutočnilo plošné testovanie obyvateľov v rámci 45 okresov, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v rámci celoplošného testovania obyvateľov hranicu 0,7% a viac. Viac informácii o uvedených okresoch ako aj výsledky celoplošného a plošného testovania sú dostupné aj na stránke na stránke www.somzodpovedny.sk.

Tým, že sme sa boli otestovať, zistili sme nielen svoj vlastný stav ale hlavne pomáhame tak ochrániť aj svojich blízkych a ľudí v širšom okolí. 

Ďalšie kolo testovania

Upozornenie

Testovanie sa počas nadchádzajúceho víkendu (21. a 22. 11. 2020) uskutoční v celkovo 458 mestách a obciach, zoznam je dostupný na stránke www.somzodpovedny.sk.

Ďalšie kolo testovania na ochorenie COVID-19 sa uskutoční v 458 mestách a obciach, bude dobrovoľné. Ide o obce a mestá, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v rámci celoplošného a plošného testovania obyvateľov hranicu 1% a viac. Odberové miesta budú otvorené od 8. do 20. hodiny.

Bezplatné testovani prebieha aj naďalej po celom Slovensku. Zoznam odberných miest pre testovanie antigénovými testami, kde dostanete aj certifikát o vykonaní testu s výsledkom je pravidelne aktualizovaný a dostupný na webe Ministerstva zdravotníctva SR.

Čo je antigénový test na COVID-19?

ČO MUSÍTE VEDIEŤ?

Upozornenie

V súvislosti s testovaním ministerstvo obrany dôrazne vyzýva obyvateľov, aby si na vystavené certifikáty dávali pozor, nakoľko v prípade ich straty alebo znehodnotenia im nebudú môcť byť vystavené nové.

POSTUP TESTOVANIA NA ODBERNOM MIESTE:

ADMINISTRATÍVA

ODBER

ČAKANIE NA VÝSLEDKY

ODOVZDANIE VÝSLEDKOV

Je dôležité, aby sa nás testovania zúčastnilo čo najviac a aby sme absolvovali obe kolá celoplošného testovania.

Pôvodný text je k dispozícii na webovej stránke Ministerstva obrany Slovenskej republiky.

MÁM VÝSLEDKY, ČO ĎALEJ?

SOM NEGATÍVNY

Odporúčame vám opätovne sa zúčastniť druhého kola celoplošného testovania o 7 dní, nakoľko môžete byť v štádiu ochorenia, kedy sa infekcia ešte neprejavila. Zodpovedným prístupom k testovaniu urobíte správnu vec.

SOM POZITÍVNY

  1. Čo najskôr po získaní výsledku sa presuňte do domácej 10-dňovej karantény. Tí, ktorí nechcú absolvovať karanténu v domácom prostredí, budú môcť absolvovať karanténu v súkromnom hotelovom zariadení, ktoré bude prispôsobené na režim karantény. Viac informácií o zariadeniach poskytne v krátkom čase minister dopravy.
  2. O výsledku testu informujte svojho všeobecného lekára (v prípade dieťaťa všeobecného lekára pre deti a dorast) telefonicky, mailom, SMS.
  3. O výsledku testu informujte aj všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte a to v období 2 dní pred odberom. Požiadajte ich, aby rovnako absolvovali celoplošné testovanie alebo sa prihlásili na testovanie prostredníctvom stránky korona.gov.sk. Pre tieto osoby rovnako platí povinnosť domácej 10-dňovej karantény až do výsledku negatívneho testu.
  4. Denne sledujte vlastné príznaky typické pre ochorenie spôsobené COVID-19 (aspoň jedného z príznakov: kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu), merajte a zaznamenávajte si denne teplotu.
  5. V prípade objavenia sa niektorého z vyššie uvedených príznakov telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára alebo územne príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva a následne sa riaďte ich pokynmi.
  6. Dodržujte prísnu hygienu rúk a nosenie rúška (v prípade spoločnej domácnosti sa držte ďalej od ostatných, pokiaľ je to možné, buďte v samostatnej izbe, používajte kúpeľňu oddelene od ostatných osôb v domácnosti, používajte vyčlenený riad, bielizeň a iné, pravidelne vetrajte a dezinfikujte spoločné priestory..).
  7. Nestretávajte sa s inými osobami, okrem osôb v spoločnej domácnosti.
  8. Nikam necestujte.
  9. Neprijímajte návštevy v bydlisku alebo v mieste Vašej karantény.
  10. Karanténu môžete opustiť po 10 dňoch za podmienky, že ste posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test. U mnohých osôb pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite už nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda osoba sa nepovažuje za infekčnú.