Dovolenka zodpovedne

S pandémiou COVID-19 sa nám na Slovensku darí úspešne bojovať. Jarné mesiace boli pre nás všetkých veľkou skúškou, ktorú sme zvládli. V júni sa mohli opäť otvoriť školy, obchody a prevádzky. Núdzový stav sa skončil.

Čakajú nás však letné prázdniny a mnohí plánujeme svoje dovolenky.

Pred výberom dovolenky by sme mali zvážiť toto:

  • Nie všetky krajiny sú na tom rovnako dobre ako Slovensko. Sú krajiny, kde sa denne vyskytuje niekoľko sto až tisíc nových prípadov. 
  • Voľným cezhraničným pohybom sa zvyšuje šanca prenášania ochorenia.
  • Z dovolenky môžu ochorenie priniesť domov vracajúci sa Slováci.    

Ďalší vývoj situácie na Slovensku je tak na individuálnej zodpovednosti cestujúcich.

Udržať si dobrý stav na Slovensku sa nám podarí len v prípade, ak nepodceníme stále pretrvávajúce nebezpečenstvo výskytu ochorenia v zahraničí a na cestách.

Upozornenie

Svedomitým výberom dovolenkovej destinácie robíme správnu vec.

Zoznam zdravotne bezpečných krajín nájdete na našej stránke v časti Karanténa a cestovanie. Pravidelne aktualizované informácie o obmedzeniach na hraniciach a podmienkach vstupu do jednotlivých krajín nájdete aj na stránkach Ministerstva zahraničných vecí.

Dovolenka na Slovensku

Keďže  patríme celosvetovo ku krajinám s najnižším počtom nakazených, je veľmi rozumné a zodpovedné zostať toto leto na Slovensku.

Tým, že zostaneme na Slovensku:

  • znížime možnosť cezhraničného šírenia ochorenia – a tým aj prípadné zavedenie opätovných striktných opatrení,
  • podporíme domáci cestovný ruch – aj od nás závisí prežitie mnohých slovenských podnikateľov a živnostníkov po mesiacoch krízy,
  • môžeme spolu s deťmi lepšie spoznať našu domovinu.
Tipy na výlety po krajoch SR

Dovolenka v zahraničí

Aktuálna situácia v Európe a vo svete

Pozrite si aj mapu v slovenčine.

Ak je naozaj nevyhnutné cestovať na dovolenku mimo Slovenska, pred odchodom sa dobre informujte o vývoji situácie v súvislosti s COVID-19 v danej krajine. Zvážte všetky lokálne obmedzenia a pravidlá cestovania.

Stránka MZV SR je rozsiahla, pre urýchlené nájdenie informácií o vašej destinácii radíme využiť funkcionalitu CTRL + F.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ponúka zadarmo možnosť dostávať upozornenia (e-mailom, SMS alebo telefonicky) na vznik krízovej situácie, či na zmenu cestovných odporúčaní pre vašu destináciu. Túto službu už využili tisíce Slovákov a Sloveniek.

Chcem dostávať upozornenia

Praktické informácie o cestovných obmedzeniach či opatreniach v oblasti verejného zdravia a bezpečnosti v jednotlivých členských štátoch EU poskytuje aj Európska únia.

Počas dovolenky buďte obozretní a zodpovední. K udržaniu priaznivého vývoja pandémie COVID-19 na Slovensku prispieva každý z nás.

V prípade núdze odporúčame slovenským občanom kontaktovať príslušné zastupiteľské úrady v zahraničí.

Nezabudnite, že počas Vášho dlhšieho pobytu na dovolenke sa môže situácia v súvislosti s COVID-19 na Slovensku aj v ostatných krajinách výrazne zmeniť.

Upozornenie

Pri akomkoľvek podozrení na príznaky respiračného ochorenia, alebo možnosti kontaktu s infikovanou osobou, ihneď telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára a oboznámte ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby.

Ak sa vraciate z dovolenky v krajinách, ktoré nie sú na zozname zdravotne bezpečných krajín, nechajte sa po návrate domov otestovať a dodržte domácu izoláciu až do momentu negatívneho výsledku na ochorenie COVID-19.

Požiadať o vyšetrenie

AKO SA NENAKAZIŤ POČAS LETNEJ DOVOLENKY?

  • Noste rúško, ak nie je možné udržať si odstup aspoň 2 metre od cudzích osôb.
  • Správajte sa ohľaduplne pri kýchaní alebo kašľaní. Ak máte pritom rúško, vymeňte alebo operte ho ihneď, ako sa dá.  Ak rúško práve nemáte, kašlite a kýchajte do ohnutého lakťa alebo použite vreckovku, tú následne vyhoďte a umyte si ruky.
  • Udržujte si odstup od ostatných osôb minimálne 2 metre.
  • Umývajte a dezinfikujte si ruky, často a dôkladne (aspoň 20 sekúnd). Deťom asistujte, ideálne hravo (pomocou básničky alebo pesničky).
  • Nedotýkajte sa rukami tváre – očí, nosa, úst.
  • Udržujte si sociálny odstup. Nepodávajte si ruky, vyhýbajte sa objímaniu či bozkávaniu s inými ľuďmi, nejedzte s nimi z rovnakého taniera, nepoužívajte rovnaký riad, poháre ani uteráky.
  • Vyhýbajte sa kontaktu s plochami, kde by sa vírus mohol vyskytovať (zábradlie, lavičky, kľučky a pod.).