Mobilné odbery pre imobilných ľudí

Od 26. apríla až do odvolania sa môžu prostredníctvom ambulancie záchrannej zdravotnej služby vykonávať odbery na COVID-19 v domácom prostredí imobilného pacienta.

Odbery sa budú realizovať v prípadoch, ak pacient nemá možnosť dopraviť sa autom na Mobilné odberné miesta a jeho stav nevyžaduje lekárske vyšetrenie alebo hospitalizáciu.

Ako sa objednať?

  1. telefonicky u Vášho všeobecného lekára,
  2. telefonicky na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ), pod ktorý územne spadáte,
  3. cez vygenerovanie COVID PASSu v aplikácii Moje ezdravie alebo požiadajte o vyšetrenie priamo na našej stránke.

Čo bude nasledovať?

Ambulancie vykonávajúce mobilný odber budú vysielané primárne k imobilným a vekovo alebo zdravotne ohrozeným obyvateľom. Preto sa môže stať, že Vaša žiadosť o testovanie nemusí byť realizovaná v krátkom čase. Prioritizáciu mobilných odberov stanovujú pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva, regionálni hygienici, epidemiológovia, infektológovia. 

V prípade, že “ste na rade”,  informáciu s upresnením času realizácie odberu Vás bude kontaktovať Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS).

Po realizácii odberu budú vzorky prešetrované v štátnych laboratóriách.

Tento stav zabezpečovania Mobilných odberov je dočasný.Ministerstvo v súčasnosti pripravuje legislatívu, ktorá by mala zabezpečiť systémové testovanie ležiacich ľudí.