Ako mi bude oznámený výsledok?

Informácie o tom, ako mi bude oznámený výsledok testu RT-PCR.

Akými dokumentami sa preukáže výsledok testu?

Ak je pacient testovaný cez COVID-19-PASS a je negatívny, príde mu SMS s výsledkom, prípadne si ho môže zistiť zavolaním na Call Centrum 02/3235 3030. Občan si vie skontrolovať stav výsledku aj cez Zistiť výsledky testovania – len negatívne výsledky. Ak v objednávacom formulári občan zadá emailovú adresu, bude mu zaslaný negatívny výsledok aj na email

V prípade pozitívneho výsledku vždy kontaktuje pacienta lekár alebo hygienik. Za výsledky testov zodpovedajú laboratória. Samoplatcovia si výsledky zisťujú v laboratóriu, ktoré testy robilo. E-mail rovnako ako aj SMS o pozitívnom výsledku nie sú zasielané NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácii).

Ako dlho trvá, kým dostanem výsledky testov ?

Do troch dní.

Odkedy sa ráta doba platnosti testu, od odberu vzorky alebo od dátumu výsledku testu?

Počíta sa 96 hodín od vystavenia výsledku.

Nedostal som výsledok testu po troch dňoch. Kde ho môžem zistiť výsledok?

Overenie výsledku je možné prostredníctvom korona.gov.sk cez Zistiť výsledky testovania alebo na Call Centre NCZI:  02/3235 3030

Vrátil som sa zo zahraničia. Musím dokončiť domácu karanténu, ak mám negatívny výsledok z testov?

Po  laboratórnej  diagnostiky COVID-19 a následne  po  zistení  negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej súhrnnej dobe 14 dní , a to z dôvodu: 

  1. človek sa s vírusom nestretol (ak má klinické príznaky, tak sú spôsobené iným patogénom),  
  2. človek je nakazený, ale ešte je v inkubačnej dobe a nemá klinické príznaky ochorenia. Predstavuje teda potenciálny zdroj nákazy pre svoje okolie!  
  3. človek je nakazený, buď má, alebo nemá klinické príznaky, ale jeho telo neprodukuje dostatok protilátok.

K výsledku testu teda pristupujeme tak, že pokiaľ je negatívny, ochorenie COVID-19 nie je aktuálne potvrdené ani vylúčené. Negatívny test nie je dôkazom, že vírus nevylučujeme a nenakazíme okolie!