Čo mám robiť, ak som bol v úzkom kontakte s COVID-19?

Aktualizované 17. marca 2023

Ako postupovať po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie

Od 20. marca 2023 sa ruší povinná domáca izolácia pre osoby pozitívne na COVID-19. Rušia sa aj všetky karanténne opatrenia pre osoby, ktoré boli v úzkom kontakte s osobami pozitívnymi na COVID-19.

Ochorenie COVID-19 sa dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení, pri ktorých sa ľudia chránia sami s ohľadom na vlastné zdravie, ale aj na ochranu zraniteľných skupín (seniori, chronicky chorí, imunokompromitované osoby a pod.).

Ako sa chrániť pred respiračnými ochoreniami (COVID-19, chrípka a podobné ochorenia):

  • Dôsledné umývanie rúk je základný a účinný krok v prevencii akútnych respiračných ochorení vrátane COVID-19, ako aj chrípky a chrípke podobných ochorení.
  • Ruky si dôkladne umývajte po každom návrate domov (do práce) z vonkajšieho prostredia, po ceste v hromadných prostriedkoch, pred a po návšteve lekára a nemocnice, pred, počas, po príprave jedla a pred jeho konzumáciou, po použití toalety, pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.
  • Odporúčame chrániť sa respirátorom v preplnenej hromadnej doprave, v preplnených uličkách obchodov či na hromadných podujatiach. Rovnako je to vhodné v situáciách, keď ste obklopení cudzími ľuďmi a nedokážete si od nich udržať bezpečný odstup alebo ak neviete vyhodnotiť ich zdravotný stav. Respirátor odporúčame nosiť v situáciách, ak začínate pociťovať príznaky ochorenia alebo ste sa do kolektívu vrátili tesne „po chorobe“.
  • Odporúčame dať sa zaočkovať proti COVID-19, ak ste ešte neboli očkovaní, prípadne ešte nemáte posilňujúcu dávku.
  • Dodržiavajte respiračnú etiketu (kýchajte a kašlite do vreckovky – nie do dlane; použité vreckovky vyhoďte do uzatvárateľných nádob na odpad a následne si umyte ruky vodou a mydlom alebo si ich dezinfikujte).
  • Je vhodné obmedziť podávanie rúk, objímanie sa pri pozdrave, nedotýkajte sa tváre a očí neumytými rukami, nezdieľajte osobné predmety s inými ľuďmi.
  • V kolektívoch odporúčame časté krátke nárazové vetranie niekoľkokrát počas dňa s oknami dokorán. Dezinfikujte plochy, ktorých sa ľudia často dotýkajú.
  • Podporte svoju obranyschopnosť zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B, vitamínu D na podporu obranyschopnosti tela – nájdete ich v čerstvej zelenine, ovocí, strukovinách a celozrnných obilninách.
  • Dbajte na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, pomôže tiež dostatok spánku, aktívny životný štýl a otužovanie.
  • Obliekajte sa primerane počasiu.

Zdroj obsahu: Tlačová správa Úradu verejného zdravotníctva SR (docx, 54kB)